Yazar Biyoğrafisi

Yazar Resmi

Özgür Polat

Özgür Polat, 1976 yılında Erzincan’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nü (1997) bitirdi. Tüm eğitim hayatını Ankara’da tamamlayan Polat, İstanbul’da halen Felsefe öğretmeni olarak mesleğini sürdürmektedir.

Edebiyata olan ilgisi ve merakı çocukluk yıllarında ortaya çıktı. Ortaokul yıllarında ilk şiirlerini yazmaya başladı. Üniversite yıllarında fakültenin edebiyat dergisinde şiirleri yayımlandı. Özgür Polat, ilk şiir kitabını “Başka Bir Kar (2019)” adıyla yayımladı.

Karakedi, Ekim, Kirpi, Şiir Sarnıcı gibi dergilerde pek çok şiir ve denemesi yayımlandı. “Şairime Mektuplar-I (2019)” adlı bir derleme çalışmasına Rabindranath Tagore’ye yazdığı mektup ile katılım sağladı.

Kadınlarla ilgili atölye çalışmalarına katıldı. Sarı Bezli Kadınlar adlı platform için “Marifetli Mazruf” (şiir) “Zamanın Etekleri” (öykü) gibi kendi şiir ve öykülerini seslendirdi. KESK’in süreli kadın dergisinde yazısı yayımlandı. Sivil toplum örgütleri içinde şiir ve sanat atölye çalışmalarında aktif olarak rol aldı.

Şiirlerinde; tüm insanlık kültüründen, duygu zenginliğinden, yaşamdan ve tabiattan ilham almıştır. Özgür Polat, psikoloji, astroloji, ezoteri gibi alanlarda da kendini geliştirmiştir.