Kitap fuarının yıldızları Wattpad yazarları

Kitap fuarının yıldızları Wattpad yazarları

TÜYAP Kitap Fuarı açıldı. 7-15 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan fuarın ilk gününde en yoğun ilgiyi online yayıncılık platformu Wattpad’in genç yazarları gördü.

[Fotoğraf: Yavuz Sinangil – Al Jazeera Türk]

İsteyen herkesin hikâyesini yayınlayabildiği online yayıncılık platformu Wattpad’in Türkiye’deki fenomen yazarları, Beylikdüzü’nde ziyaretçilerine kapılarını açan TÜYAP Kitap Fuarı’nın ilk gününde ilgi odağı oldu. Okurları, çoğu 18 yaş altında olan yazarlardan imza alabilmek için sıraya girdi.

7-15 Kasım tarihleri arasında kitap severlerin ziyaretine açık olacak fuarın ilk gününde ‘Kötü Çocuk’un yazarı Büşra Küçük ve ‘4N1K’nın yazarı Büşra Yılmaz’a ilgi büyüktü.

Genç yazarların kitaplarını imzaladığı bölümün önünde kuyruklar oluştu.

Neden Büşra derseniz… 

 

”Gençliği en iyi anlatan kişi o”

 

35 milyon kullanıcısı olan bağımsız yayıncılık

Wattpad, Kanada kaynaklı herkesin yazar olduğu ve hikâyelerini yayımlayabildiği bir yayıncılık platformu. Dünyada 35 milyon kullanıcısı var. Site yaklaşık 100 milyon hikâyeye ev sahipliği yapıyor. ABD, Hindistan ve Filipinler’den sonra en çok Türkiye’de kullanılıyor. Ücretsiz olarak herkes üye olup kullanabiliyor. Sınırları olmayan bu dünyanın kullanıcı ve okuyucu profili geniş. Ancak kadınlar çoğunlukta. Türkiye’deki kullanıcılar arasında yetişkinler de var ama büyük çoğunluğu gençler oluşturuyor. Buraya yazanlar siteye bölüm bölüm hikâyelerini koyuyor. Yayınladıkları hikâyelerinin kapaklarını kendileri yapıyor. Yani hem yazar, hem yayıncı gibiler. İçlerinde çok iyi kalemler de var, kötü yazılmış öyküler de. Edebi yazan da, edebi yazım kuralları umrunda olmayanlar da var. Yazılanların ortak noktası aşk. Korku, bilim kurgu, aksiyon gibi farklı bir türde Türkiye’den yayımlanmış öykü bulmak zor.

“Hayal güçleri ve cesaretleri var ” 

Epsilon Yayınevi Wattpad’den keşfettiği genç yazarların kitaplarını yayımlıyor. Yayınevinin genel yayın yönetmeni Meltem Erkmen’e göre, Wattpad’de yazanların ortak özelliği hayal güçleri, sabırları ve cesaretleri. Erkmen, Wattpad’i yayınevleri için çok yeni, sürpriz sayılabilecek ve heyecan verici bir ortam olarak tanımlıyor:

“Kitaplar seviliyor çünkü gençler birbirinin dilini anlıyor” 

“Burası yayınevleri için bir kaynak ve rehber. Bu alana yönelik ilgi de uzun süre devam edecek gibi görünüyor. Bastığımız kitapların okuyucularını 13-20 yaş arasındaki genç kızlar oluşturuyor. Bu kitaplar bu kadar seviliyor çünkü gençler birbirlerinin dilini, üslûbunu, beklentilerini, hayallerini çok iyi anlıyorlar ve bu açıdan gerek yazılı gerekse sözlü olarak birbirleriyle en doğru iletişimi kurabiliyorlar. Genç bir yazarın yarattığı karakter, yaşıtı okuyucuların hayallerindeki karakter olabiliyor.”

Kitap Mı Yazdınız?

Temmuz 4, 2018

Wattpad kitaplarını ücretsiz yayınlat

Temmuz 4, 2018

Bir cevap yazın