[pustaka_section_title section_title="Sıkça Sorulan Sorular" position="section-header–center" _id="25679" section-title-style="{`kc-css`:{`any`:{`title`:{`font-size|.section-title`:`58px`}}}}" section_sub_title="__empty__"]

Kitabımın bir editör tarafından gözden geçirilmesi gerekir mi?

Kitabınız piyasaya sürüleceği için imla hatalarının giderilmiş, cümlelerin doğru kurulmuş olması şart. Bütün bu sorunların giderilmesi için kitabınızın iyi bir editör tarafından gözden geçirilmesi şart. Ancak bize gelmeden önce başka bir yayınevinin editörü kitabınız üzerinde bu çalışmayı gerçekleştirmişse, elbette tekrar yapmaya gerek yok. Editöryel okuma istemediğinizi yayın danışmanlarımıza belirtirseniz, yapılacak bir ön araştırmanın ardından, gerçekten okumanın gerek olmadığı anlaşılırsa, hem okuma yapılmaz, hem yayınlanma maliyeti buna bağlı olarak düşer, hem de kitabınızın yayınlanma süresi öne alınmış olur. Ama unutmayın, bir kitabın iki farklı editör tarafından okunmuş olmasının da hiçbir sakıncası olmaz. Yani vakit ve nakit açısından sıkıntılı bir durum yoksa, her durumda editörümüzün okumasını öneririz.

Kapak tasarımını kendim yapabilir miyim?

on beş yılı aşan bir kitapçılık deneyimi bize gösterdi ki, kapağını kendileri yapmayı seçen yazarlar, iyi bir sonuç alamıyorlar. Elbette mesleğiniz tasarımcılıksa, kapağınızı kendiniz yapmanızda hiçbir sakınca yok. Ama sadece Photoshop kullanmayı biliyor olmanız, iyi kapaklar yapabileceğiniz anlamına gelmiyor ne yazık ki. Siz fikirlerinizi bize aktarın, izin verin, kapağınızı biz yapalım. İyi bir kapak yapmak için, kapak tasarımı üzerine uzmanlaşmış, yayıncılık sektörünü iyi tanıyor ve piyasa taleplerini biliyor olmalısınız. Elbette baskı ve renk konusunda da belli bir uzmanlığınızın olması gerekiyor.

Bunlara ek olarak Elpis Yayınları olarak kitabınızı en profesyonel şekilde piyasaya sürmemiz sadece sizin açınızdan değil, bizim açımızdan da önemli. Yayınevimizin kurumsal kimliği, profesyonel bir imaja sahip olması, uzun vadede bir aile olarak hepimizin yararına. O yüzden kapak tasarımında belli bir standardın altına düşmemeye özen gösteriyoruz.

Yaptığınız kapak çalışmalarını beğenmedim. Nasıl Yapalım?

Elpis’te renkler ve zevkler tartışılır! Kitabınızın kapağı, elbette en hassas olacağınız konulardan biri olacaktır. Yapılan çalışma içinize sinmediyse, neyin içinize sinmediğinizi bize anlatırsanız, yeni bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bazen ufak dokunuşlarla yapılan bir çalışmayı istediğiniz hale getirebiliyoruz. Eğer baktık, bir türlü beklentilerinizi tatmin edemiyoruz, o zaman size kullandığımız resim arşivinin bilgilerini veriyoruz ve sizden, içinize sinen bir görsel seçmenizi istiyoruz. Kapak tasarımı uzun saatler alan, sayısız teknik içeren bir süreçtir. Yani bir fotoğraf seçip, üzerine bir yazı oturtmakla bitmiyor. Dolayısıyla sözleşme gereği üç adet kapak çalışmasından sonra, yapılan her çalışma ek bir maliyet getirmektedir size. Ancak bu maddeyi uygulamaktan elimizden geldiğince kaçınmak istiyoruz. Aramızda iyi niyetli ve sonuç odaklı bir iletişim olduğu sürece, eninde sonunda içinize sinen bir çalışma -size herhangi mali bir yük getirmeden- ortaya çıkıyor.

Bana kazandığım parayı ne zaman ödüyorsunuz?

 ilk ödemeniz 11 ay sonra gerçekleştiriliyor, ardından her 6 ayın sonunda ödeme yapılıyor. Ödeme, çek senetle değil, doğrudan hesabınıza yapılıyor. D

Dağıtımı yapılan bir kitap satılmış bir kitap anlamına gelmiyor, dolayısıyla kitabınızın dağıtımı yapıldıktan on ay sonra bile iadesi yapılabiliyor. Dolayısıyla bir ay sonra ödeme çıkarırsak, ardından da dağıtımı yapılan kitapların yarısı geri dönerse, satılmamış bir kitabın ödemesini yapmış oluruz. Buna ek olarak, kitabevleri ve dağıtımcılar, yayınevleriyle en az 8 ay vadeyle çalışmaktadırlar. Yani biz kitabınızın ödemesini, kitabınız satıldıktan ancak 8 ay sonra alabiliyoruz.

Editör dosyamı inceledikten sonra ne yapıyor?

Dosyanız editöryel okumadan geçtikten sonra size gönderiliyor. Editörün yaptığı bütün değişiklikleri, dosyanızda işaretli olarak görüyorsunuz. Sizden, editörün yaptığı bütün değişiklikleri gözden geçirmenizi ve onaylamanızı istiyoruz. Bu aşamada metinde hâlâ ufak tefek değişiklikler yapma şansınız oluyor. Ancak editörden gelen dosyayı, bir kez bize gönderdiniz mi, artık metnin üzerinden daha fazla oynama yapmamalısınız. Çünkü bu aşamadan sonra dizgi ve tasarım işleri başlıyor.

Çocuk kitapları da basıyor musunuz?

Evet, hem resimli, hem resimsiz, hem küçük boy, hem büyük (A4) boyu çocuk kitapları bastık. Ülkenin en kaliteli matbaalarıyla çalıştığımızdan ve yetkin tasarımcılar her zaman elimizin altında olduğundan renkli işlerde de en titiz yazarın bekleyeceği kaliteyi elde edebiliyoruz.

Kitabımın çıkması ne kadar sürer?

Duruma bağlı olarak değişir ama genelde en geç 3 ay içerisinde kitabınız yayınlanmış olur. Şiir kitaplarını en geç bir ay içerisinde yayınlamayı hedefliyoruz, roman dosyaları da 2-3 ay kadar sürmektedir. Elbette kitabınızın türüne ve uzunluğuna bağlı olarak bu süre daha kısa ya da daha uzun olabiliyor. Unutmamalısınız ki yayınlanma süreci ortak bir çalışmadır, dolayısıyla bize dosyanızı ne kadar eksiksiz gönderirseniz ve size ulaştırdığımız dosyaları ne kadar hızlı gözden geçirirseniz kitabınız o kadar hızlı çıkacaktır. Yani kitabın ne kadar sürede çıkacağına aslında birlikte karar veriyoruz.

[pustaka_section_title section_title=" Uluslararası Destek Ekibimiz" position="section-header–center" _id="488458" section-title-style="{`kc-css`:{`any`:{`title`:{`font-size|.section-title`:`38px`}}}}" section_sub_title="__empty__"]
Richard F. Lazo
Kitaplarınızın kapak tasarımlarınızı uluslararası standartlarda hazırlamaya çaba gösteriyorum.
Erica Larson
Kitaplarınızın yayınlanma sürecinde amazon, Barnes&Noble anlaşmalarını yapıyorum.
James White
Kitaplarınızı ebook formatına çevirerek ebook satış sitelerine eklenmesine yardımcı oluyorum.
Lily Madeillaine
Kitaplarınızın farklı dillere çevrilmesi için yardımcı oluyorum.

Elpis Yayınları

Perseus Yayınevinin tescilli markasıdır.
Söğütözü Mah. Söğütözü Cad. Koç İkiz Kuleleri A Blok Kat:3, Daire: 9, 06530 Çankaya
MÜŞTERİ HİZMETLERİ
0312 666 05 30
Hafta İçi Sabah 09:00 Akşam 17:00
info@elpisyayinlari.com

256 Bit SSL Güvenli Alışveriş

X