Ödüllü Edebiyat yarışmaları

ÖDÜLLÜ EDEBİYAT YARIŞMALARI

Ülke çapındaki ödüllü edebiyat yarışmalarına da mutlaka başvurmalısınız. Ülkemizde sayıları her geçen gün artan ödüllü edebiyat yarışmaları kariyeriniz açısından önemli bir sıçrama tahtası olabilir.

DUYGU ASENA ROMAN ÖDÜLÜ

Bu ödül, yazdıklarıyla Türkiye’deki kadınların sorunlarına büyük bir duyarlılık gösteren Duygu Asena’nın anısına bir saygı duruşudur. Onun Türkiye’ye mal olmuş eseri Kadının Adı Yok’tan yola çıkmakta, ülkemizde kadınların yaşadığı zorlukların hâlâ sürmekte olduğuna vurgu yaparak, farkındalığı artırmayı da amaçlamaktadır. O yüzden de: “Kadının Hâlâ Adı Yok.” Türkiye’yi kadın hakları özgürlük ve eşitlik konularında “ilk”lerle tanıştıran değerli yazarımız Duygu Asena’nın anısına, edebiyat dünyasında başarıları ödüllendirmek amacıyla 2007 yılından başlayarak yılda bir kere verilmektedir. Yıl içinde yayımlanmış tüm romanların başarılarını ödüllendirmek amacıyla düzenlenen bir roman ödülüdür.

Doğan Kitap Yönetim Kurulu, başvurmaları için adaylara açık çağrıda bulunur. Ödül için adaylar bizzat başvurabilirler. Yayınevleri adaylar için başvuru yapabilirler. Ödül tek bir esere verilir, bölüştürülemez. Birincilik ödülü 10.000 TL’dir.

SEDAT SİMAVİ EDEBİYAT ÖDÜLÜ

1977’de kurulan Sedat Simavi Ödülleri’nin amacı, ödül dallarında en büyük bilimsel çalışmayı yapmış, en güzel eseri vermiş ve en büyük aşamayı sağlamış başarılı kişilere Sedat Simavi adına ödül vererek bu dallarda yaratıcı çalışmaları teşvik etmek; böylece sanat, kültür, bilim ve spor hayatımıza katkıda bulunmaktır. Ödül dallarının sayısı, parasal ödül tutan ve Seçici Kurul üyeleri her yıl Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’ nca belirlenir. Ödüllerle ilgili ilanlar gazetelerde yer alırken Ödül Sekreterliği tarafından 1000’den fazla öğretim kurumu ve kuruluşa mektup yazılıp Ödüller için başvurular 1 Ekim’e kadar kabul edilir.

ERDAL ÖZ EDEBİYAT ÖDÜLÜ

Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için Can Yayınları tarafından her yıl bir şair ya da yazara verilen edebiyat ödülüdür. Ödül, 15.000 TL’dir. Ödülle birlikte bir heykelcik de verilmektedir. Ödülü bir kez alan kişiye tekrar ödül verilmez. Ödül her yıl, seçici kurulun öykü, şiir ya da deneme alanındaki tüm eserleri değerlendirmesi sonucunda, yaşamakta olan ve son üç sene içinde bir yapıtı yayınlanmış olan bir şair ya da yazara verilir.

HALDUN TANER ÖYKÜ ÖDÜLLERİ

Yazar Haldun Taner anısına 1987’den beri düzenlenmekte olan öykü ödülü. Milliyet Gazetesi tarafından düzenlenmektedir.

ABDİ İPEKÇİ ÖDÜLÜ

Milliyet Sanat Dergisi tarafından 1980 yılından itibaren değişik sanat dallarında düzenlenmektedir. Sonuçları Ocak ayında açıklanmaktadır.

CEMAL SÜREYA ŞİİR ÖDÜLÜ

1990’da hayatını kaybeden şair Cemal Süreya anısına düzenlenen şiir ödülü yarışması. Ödül, 1991 yılından beri verilmektedir. 2001 yılından sonra 3 yıl ara verilen ödüller, 2004’den beri Cemal Süreyya Kültür ve Sanat Derneği tarafından devam ettirilmektedir. Yayımlanmış Kitap Ödülü ve Yayımlanmamış Dosya Ödülü olmak üzere iki dalda ödül verilir.

BEHÇET NECATİGİL ŞİİR ÖDÜLÜ

Şair Behçet Necatigil anısına ailesinin düzenlediği ve 1980’den beri her yıl şairin doğum günü olan 16 Nisan’da verilmekte olan şiir ödülü. Ödül, 1993’e kadar şairin ölüm yıldönümü olan 13 Aralık’ta verilmiş, 1994 yılından itibaren doğum yıldönümü olan 16 Nisan’da verilmeye başlanmıştır. Ödüle değer eser olmadığı kaydıyla verilmediği 1989, 1993 ve 1998 yılları hariç her yıl ödül verilmiştir. Ödülün amacı, Necatigil ailesi tarafından şu şekilde açıklanıyor: “Şiir, Behçet Necatigil’in yaşamında çok büyük bir yer tutuyordu, belki de onun için en önemli olguydu. Necatigil Şiir Ödülünün oluşturulmasındaki ana düşünce, onun şiire verdiği önemi, ölümünden sonra da, onun adına sürdürmek isteği oldu. Ayrıca Behçet Necatigil’in adı, ardında bıraktığı yapıtların yanı sıra bu ödülle de yaşatılmak istendi.”

CEVDET KUDRET

1992’de yaşamını yitiren Cevdet Kudret anısına 1993 yılından beri her yıl eşi ve kızı tarafından yazarın doğum günü olan 7 Şubat’ta verilen edebiyat armağanı. 1995’ten beri dönüşümlü olarak yazarın ürün verdiği beş ayrı daldan (roman, öykü, şiir, deneme-inceleme- araştırma ve tiyatro dalları) birinde ödül verilir.

MEHMET FUAT

Memet Fuat Eleştiri/İnceleme, Deneme ve Yayıncılık Ödülleri, 19 Aralık 2001 yılında hayatın yitiren Memet Fuat anısına 2004 yılından beri verilmekte olan edebiyat ödülüdür.

YUNUS NADİ ÖDÜLLERİ

Yunus Nadi Ödülleri, orijinal adıyla Yunus Nadi Armağanı, gazeteci Yunus Nadi’nin adını yaşatmak için 1946’dan itibaren verilmeye başlanan ödüllerdir. Daha önce bir dalda yapılan ödüllendirmenin kapsamı 1990 yılından itibaren genişletilmiş ve adı Yunus Nadi Ödülleri olmuştur. 1999 yılında başlanılan iki ana başlık altında dört ödül verilmesi yöntemi 2006 yılında değiştirilmiştir. Günümüzde bu ödüller öykü, roman, şiir, sosyal bilimler ve karikatür dallarında verilmektedir. Yunus Nadi Ödülleri, Türkiye’de sanat alanında verilmeye başlanan ilk ödüldür.

Kitaplarınızı Yayınlayalım

Temmuz 3, 2018

Kitabınızı yayımlatmanın yolları

Temmuz 3, 2018

Bir cevap yazın